Standardy Ochrony Małoletnich w naszej Parafii

Drodzy Parafianie!

Od kilkunastu lat Kościół w Polsce pracuje nad tworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla naszych najmłodszych, aby chronić ich przed jakąkolwiek krzywdą. W tym roku te działania zostały wzmocnione ustawą Państwową tzw. „Ustawą Kamilka”, która została uchwalona po tragicznych wydarzeniach, mających miejsce zeszłego roku w Częstochowie. Kilkuletni chłopiec – Kamilek, będący dotkliwie skatowany przez najbliższe osoby, mimo interwencji medycznej, umiera w szpitalu.

Jako parafia chcemy się włączyć w powstający system ochrony, a będzie się on opierał na:

• dokumencie, który możemy znaleźć na naszej stronie Internetowej oraz
    w salkach pod kościołem, gdzie swoje spotkania mają grupy dziecięco-młodzieżowe. Opisuje on szczegółowe zasady ochrony dzieci i młodzieży, a także działania jakie podejmiemy w wyniku zaistniałej krzywdy.
  • powołaniu Parafialnego Zespołu Prewencyjnego, którego celem jest koordynowanie inicjatyw zapobiegających jakiejkolwiek krzywdzie w naszej przestrzeni parafialnej, szczególnie mając na względzie naszych podopiecznych, którzy należą do grup formacyjnych. Zadaniem Zespołu jest również pozostanie do dyspozycji tych osób, które będą czuły potrzebę podzielenia się po doznaniu krzywdy lub będą miały podejrzenia dotyczące niewłaściwego zachowania. Kontakt do osób zaufania znajduje się w niniejszym dokumencie oraz na tablicy w salkach kościelnych, ministranckich.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Zachęcam wszystkich, szczególnie rodziców
i dziadków do przeczytania tego dokumentu pamiętając, że jest to początek naszej współpracy w ochronie dzieci i młodzieży.

Ks. Piotr Gojny
Administrator parafii

PARAFIALNY ZESPÓŁ DO SPRAW PREWENCJI

ks. PIOTR GOJNY (administrator) – osoba odpowiedzialna za interwencję
e-mail: bzie@katowicka.pl

WERONIKA WOJTYŁA-BIAŁECKA – osoba zaufania, osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci;
e-mail:  wojtylabialeckaw@gmail.com

RENATA JANECKA –  osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci
e-mail: ejrenia@wp.pl

ARCHIDIECEZJALNY ZESPÓŁ DO SPRAW PREWENCJI

ŁUKASZ NOCOŃ – Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej
e-mail:  delegat.dm@archidiecezjakatowicka.pl

ŁUKASZ PŁASZEWSKI – Przewodniczący Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej
kom: +48 518 935 169
e-mail: prewencja@katowicka.pl

KAROL FAJ – Duszpasterz osób pokrzywdzonych
kom.: +48 510 516 282
e-mail:  wsparcie.dm@katowicka.pl

Rzecznicy Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele:

ANNA GAJDA (psychotraumatolog, interwent kryzysowy, pomoc psychologiczna) – poradnia psychologiczna „Przystań” w Rybniku)
kom.: +48 507 982 107
e-mail: annagajda.rybnik@wp.pl

MARCIN MOROŃ (psycholog) – poradnia psychologiczna „Przystań” w Katowicach
kom.: +48 507 982 164
e-mail:  marcin.moron@katowicka.pl

POZOSTAŁE KONTAKTY DO POMOCY I PREWENCJI

• 571805535 – Dyżur telefoniczny „Zgłoś krzywdę” (można uzyskać informacje: procedurach kościelnych oraz wsparcie w przypadku trudności w zgłoszeniu krzywdy);
  • 116111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
  • 800120226 – policyjny telefon zaufania;
  • 800120002 – niebieska linia dla ofiar przemocy w rodzinie;
  • 510 516 282 – Duszpasterz osób pokrzywdzonych
  • 507 982 107 – psychotraumatolog, poradnia psychologiczna „Przystań” w Rybniku
  • 507 982 164 – psycholog, poradnia psychologiczna „Przystań” w Katowicach
  • 32 253 05 00 – Katolicki Telefon Zaufania (Katowice)
  • 800 100 100 – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  • 800 280 900 (wtorek: od 19.00-22.00) – Zranieni w Kościele
  • e-mail: pomoccod@ignatianum.edu.pl – Centrum Ochrony Dziecka
  • e-mail: konsultacjekanoniczne@fsj.org.pl – służy udzielaniu konsultacji w obszarze prawa kanonicznego osobom, które zgłosiły krzywdę wykorzystania seksualnego w Kościele.